Edukacyjny Model Sukcesji
DLA KOGO
EMS jest skierowany do właścicieli firm rodzinnych posiadających dzieci w wieku 8 – 18 lat. Rodzice z założenia mają wraz z wiekiem dziecka wprowadzać je w bardziej złożone obszary biznesu i dzięki temu przygotować sobie przyszłych następców.
ROZWIĄZANIE
Edukacyjny Model Sukcesji jest innowacją mającą na celu wsparcie właścicieli firm rodzinnych i ich dzieci w rozwiązaniu problemów z efektywnym przekazaniem wiedzy o biznesie, w celu zapewnienia w przyszłości skutecznego przeprowadzenia zmiany pokoleniowej w firmie. Dzięki temu firma rodzinna ma uzyskać ciągłość funkcjonowania i trwałość rozwoju. Osiągnięte zostanie to poprzez dostarczenie praktycznego modelu działania jakim jest – Edukacyjny Model Sukcesji. Pozwala on na kształtowanie postawy biznesowej dzieci od najmłodszych lat, co pomoże w budowania strategii sukcesji.
Na model składają się:
- narzędzia diagnostyczne,
- podręczniki dla Nestora i Sukcesora,
- scenariusze biznesowe,
- gra edukacyjna,
- plansze ułatwiające zrozumienie procesów zachodzących w przedsiębiorstwie rodzinnym.
Efektem końcowym ma być opracowany plan sukcesji.
INNOWATORZY
Marek Składowski
Konsultant i doradca biznesu, posiada ponad 25 letnie doświadczenie pracy w firmach polskich i zagranicznych, zajmował kierownicze stanowiska w obszarach zarządzania sprzedażą, zarządzania zasobami ludzkimi i zarządzania strategicznego, na wyższych stanowiskach menedżerskich i oraz w organach statutowych spółek prawa handlowego. Równolegle z karierą menedżerską rozwijał swoje kompetencje jako trener biznesu, coach, doradca i mentor. Od 4 lat prowadzi własną działalność gospodarczą pod marką Mars 3C
Współpracuje głównie z sektorem MŚP, opracowując i wdrażając w firmach strategie rozwoju biznesu, strategie sprzedaży, rozwój produktów i kanałów dystrybucji. Prowadzi szkolenia z takich tematów jak: profesjonalne techniki sprzedaży, negocjacje handlowe, przywództwo, zarządzanie projektami, wystąpienia publiczne. Współpracuje z Łódzką Izbą Przemysłowo-Handlową jako ekspert w projektach rozwojowych. Jest ekspertem i doradcą w projektach finansowanych z funduszy unijnych – jeden z nich skierowany jest do przedsiębiorstw rodzinnych pod nazwą „Sukcesja w firmach rodzinnych”, drugi wspiera rozwój Startup-ów technologicznych, trzeci w obszarze innowacji społecznych w obszarze dostępności. W ramach tych projektów współpracuje z poznańską firmą DGA. Jest konsulatem posiadającym zatwierdzenie PARP do uczestniczenia w tych projektach jako ekspert i doradca.
Konrad Schroeder
Jest psychologiem społecznym, trenerem kompetencji psychospołecznych (ponad 12 000 h dydaktycznych doświadczenia), twórcą programów rozwojowych (m.in. szkoleń, treningów i warsztatów) dla dorosłych i młodzieży. Jako psycholog zatrudniony w Poradni Promocji Zdrowia Psychicznego działającej w ramach Miejskiego Ośrodka Profilaktyki Zdrowotnej w Łodzi, a później także jako v-ce szef całej jednostki, tworzył wiedzy w zakresie sukcesji w firmach rodzinnych wdrażał projekty rozwoju kompetencji psychospołecznych, a także profilaktyki uzależnień oraz budowania samoświadomości talentów i mocnych stron dla dzieci w wieku szkolnym oraz młodzieży w wieku licealnym, z którymi pracuje od 2004 roku. Dziś jego doświadczenie to ponad 4600 h dydaktycznych pracy warsztatowej z dziećmi i młodzieżą (doświadczenie w pracy z dziećmi i młodzieżą). Aktualnie dla zaprzyjaźnionych jednostek edukacyjnych realizuje warsztaty rozwoju kompetencji psychospołecznych dla młodzieży.
Prowadzi także indywidualną praktykę doradczą, pod nazwą Youtch Coaching, w zakresie kształtowania i rozwoju ścieżki kariery, gdzie diagnozuje potencjał i kompetencje swoich Klientów, także tych najmłodszych, i wspiera ich w drodze do sukcesów zawodowych.
Przez lata współpracując z wieloma firmami szkoleniowymi jako trener freelancer, tworzył i realizował projekty rozwojowe oparte na grywalizacji i wykorzystaniu teorii gier.
Obecnie zarządza firmą doradczo-szkoleniową 9th Symphony, której profilem działalności jest diagnoza nieprawidłowości procesów biznesowych w organizacjach i ich udrożnienie. Na stale współpracuje z amerykańską marką Story Seekers, gdzie jest odpowiedzialny za adaptację do warunków polskiego biznesu, metodyki budowania trwałych relacji opartych na zaufaniu. Jako prezes Fundacji Aurea Mediocritas działa na rzecz wyrównywania szans rozwojowych dzieci i młodzieży.
Skąd pomysł na gry?
Historia powstania i tworzenia innowacji została opisana w artykule pod linkiem: https://popojutrze2.pl/historie-innowatorow-model-sukcesji/